Zebrane informacje, przepisy, wskazówki na temat najpopularniejszej diety: Diety białkowej dr. Dukana.
Dieta wątrobowa
Tak zwane diety, czyli specyficzny sposób odżywiania się przez określony czas lub do końca życia, przywykło się dzielić na dwa główne rodzaje. Są to diety odchudzające oraz diety zdrowotne. Te pierwsze, stosowane są wówczas, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów. Można tu mówić o dietach monotematycznych i kilkuskładnikowych. Diety zdrowotne zaś, to takie, które pomagają nam w walce z różnego rodzaju przypadłościami. Najczęściej odnoszą się one do konkretnego, niedomagającego organu czy narządu naszego ustroju. Przykładem tego typu jadłospisu jest tak zwana dieta wątrobowa.
Co to jest dieta wątrobowa?
Mówiąc o diecie wątrobowej mamy na myśli taki jadłospis, który powinien stosować każdy, kto boryka się z chorobą jednego z następujących narządów: wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe. Dieta wątrobowa określana jest jako dieta lekkostrawna. Ten program żywieniowy, nie należy do najbardziej uciążliwych, ze względu na fakt, że można w jej trakcie, sięgać praktycznie po każdego rodzaju potrawy i składniki pokarmowe. Poza tym dieta wątrobowa oznacza też, sięganie po zróżnicowane pod względem procedury przygotowania potrawy. Możemy, więc w trakcie jej trwania, sięgać zarówno po gotowane jak i duszone oraz pieczone (bez dodatku tłuszczu) potrawy. Takie zróżnicowanie powoduje, że dieta ta zaliczana jest ogólnie do dość smacznych i małokłopotliwych.
Ograniczenia w diecie wątrobowej
Czy zatem dość duża swoboda tej diety, oznacza że nie istnieją w niej żadne znaczące ograniczenia? Oczywiście tak nie jest. Otóż dieta wątrobowa oznacza przede wszystkim, rezygnację z alkoholu pod wszelką postacią. Po drugie, należy z niej wyeliminować wszelkiego rodzaju tłuszcze jak i większość słodyczy.
Lista produktów dozwolonych
Dieta wątrobowa, aby przyniosła oczekiwane efekty czyli ogólnie mówiąc poprawę naszego stanu zdrowia, powinna obejmować swoim zakresem tak zwane dozwolone potrawy. Zaliczają się do nich: chude mięsa i wędliny, ciemne (czyli tak zwane razowe) pieczywo, owoce ale bez skórki oraz z wyłączeniem: śliwek, agrestu, porzeczek, orzechów i migdałów, mocne: kawa i herbata oraz napoje gazowane, "chude" zupy oraz bez dodatku śmietany, ziemniaki w każdej postaci prócz smażonych czy pieczonych, warzywa z wyłączeniem: kapust, grochu, fasoli i soi, nabiał z wyłączeniem: gotowanych, sadzonych i smażonych jajek. Ze słodyczy wolno nam jedynie sięgnąć po miód pszczeli, galaretki owocowe, marmoladę, słodzik, fruktozę i cukier.
Jak stosować dietę wątrobową
Dieta wątrobowa należy do tego typu jadłospisu, który musi gościć w naszym życiu przez cały czas. Jeśli pozwolimy sobie chociażby na drobne odstępstwa, możemy narazić się niepotrzebnie na powrót dolegliwości chorobowych. O tym, czy dieta ta powinna zostać zastosowana musi zadecydować lekarz. Także on podpowie nam, jak stosować dietę wątrobową. Musimy, bowiem wiedzieć, że dieta ta wymaga nie tylko eliminacji niektórych szkodliwych składników czy rodzajów potraw. Dieta wątrobowa wymaga od nas również spożywania 5 potraw dziennie o tej samej porze oraz w tych samych proporcjach. Dlaczego to takie ważne? Otóż, dzięki temu dostarczymy swojemu ustrojowi, odpowiednią ilość energii potrzebnej do właściwego funkcjonowania.
Słowem podsumowania
Podsumowując, należy powiedzieć, że dieta wątrobowa to dość smaczny a jednocześnie wymagający od nas pewnej ostrożności program żywieniowy. Jednakże, jeśli będziemy starali się przestrzegać jego zasad, możemy liczyć na szybki powrót do zdrowia oraz na to, że nie będą nas męczyły różnego rodzaju dolegliwości, związane z chorym organem.
Dodaj komentarz
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Śmiało będziesz pierwsza/y :)